podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Argentyna - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Argentyna - wiza, ambasady, przepisy

Buenos Aires     
argentyna
Argentyna - podróże do ArgentynyArgentyna - mapa krajuArgentyna - spis artykułów i galeriiArgentyna - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeArgentyna - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaArgentyna - szczepienia, zdrowie, poradyArgentyna - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROArgentyna - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOArgentyna - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.
Informacje dla kierowców
Od turystów nie wymaga się posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W celu wynajęcia pojazdu należy przedstawić prawo jazdy wydane i ważne w kraju stałego pobytu. Stan techniczny dróg na głównych szlakach komunikacyjnych jest dobry. Autostrady są płatne. Podróżując samochodem należy mieć na uwadze występowanie długich odcinków (często ponad 100 km) bez możliwości uzupełnienia paliwa. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych).
Podróżowanie po kraju
Po Argentynie można się poru­szać bez ograniczeń. Z uwagi na duże odległości preferowana jest komunikacja lotnicza tym niemniej sieć połączeń autobusowych jest bardzo rozwinięta a firmy przewozowe oferują wysoki komfort przejazdu na trasach dalekobieżnych. Wiele firm oferuje przejazdy autobusami wyposażonymi w siedzenia rozkładane do pozycji zupełnie poziomej (tzw. cama total). Można skorzystać z usług rent-a-car; popularną formą podróżowania na krótkich dystansach jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze wzglę­dów bezpie­czeństwa zaleca się korzystanie z licencjo­nowanych korporacji radio-taxi lub z usług remis. Należy unikać przypadkowych okazji, nie wolno też ulegać namowom osób, które podają się za kierowców na lotniskach lub w terminalach autobusowych.
Przepisy celne
Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD (150 USD dla pasażerów poniżej 16 roku życia) nabyte w argentyńskiej strefie wolno­cłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać po­da­tek VAT (hiszp. IVA) od większości towarów o wartości ponad 70 ARS (mini­malna kwota na jednym rachunku) zakupionych na terenie Argen­tyny w sklepach należących do systemu Global Refund.
Bezpieczeństwo
Kradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Kradzieże bagażu zdarzają się szczególnie często na dworcach autobusowych, ale również w innych miejscach uczęczczanych przez turystów. Najlepiej wystrzegać się ostentacyjnych oznak za­możności. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szcze­gólnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, więk­sze sumy pieniędzy lub cenne przedmioty winno się przecho­wywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie nie­zbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsa­mości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.
Przydatne informacje
• Choć oficjalnym językiem Argentyny jest hiszpański, stosowane tu formy gramatyczne różnią się od wersji j. hiszpańskiego obowiązującej w Hiszpanii.

• Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon ma wartość 1 peso oraz 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymienialnych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory.

• Dolary USA są często przyjmowane jako środek płatniczy. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach oraz autoryzowanych kantorach (w dni robocze w godz. od 10:00 do 15:00). Należy unikać wymiany u przy­pad­kowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszy­wych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport). Poza Buenos Aires należy liczyć się z proble­mami przy płaceniu czekami podróżnymi.

• Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaico­ne: na równinach pampy panuje klimat umiar­kowany i wil­gotny, na zachodzie Patagonii – zimny i wil­got­ny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) – subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju – gorący kontynentalny. Od listopada do marca (tutejsza wiosna–lato) średnia temperatura wynosi ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień–zima) – ok. 12 st. C. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.

• Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argen­tynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Według opinii ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Wzrasta przez to często­tliwość wypadków spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświad­czo­nych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na nagłe zmiany pogo­dy w tym regionie. Koszty akcji poszu­kiwawczej i trans­portu do szpitala ponosi sam poszkodowany lub są one pokry­wane z ubezpieczenia osobistego. Warto zatem, wykupując polisę w Polsce, zapytać, czy obejmuje ona takie przypadki. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatów. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo) w celu uzyska­nia najbardziej wiarygodnej informacji o warunkach wspinaczki.

• Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory – obsługa klientów od po­nie­dzia­łku do piątku w godz. 10.00–15.00, agencje turystyczne i punkty usługowe – z reguły od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 19.00, sklepy – w dużych miastach od 9.00 do 20.00, ale w interiorze około południa jest przerwa; w soboty od 9.00 do 13.00; kawiarnie, cukiernie i pizzerie – otwarte prak­tycznie 24 godzi­ny na dobę, z przerwą między drugą a szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30, dania typu fast food są dostępne o każdej porze.

• Zwyczajowo zostawia się w restauracjach i kawiarniach napi­wek w wysokości ok. 10% wartości rachunku. Niewielkie napiwki daje się portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.

• Numer kierunkowy w połączeniach telefonicznych: 0054 – Argentyna, 0054 11 – Buenos Aires.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Buenos Aires
Calle Alejandro María de Aguado 2870 1425 Buenos Aires
tel.: (0-05411) 4802 96 81 do 2, 4802 54 11, 4801 32 41
fax: (00-5411) 4802 96 83
ambbuenos@datamarkets.com.ar
www.embajadadepolonia.org.ar

Konsulat RP w Obera
Konsul Honorowy: Miguel Antonio Skowron (hiszpański, polski)
c. Gobernador Barreyro 1176, 3362 Obera, prov. Misiones
tel./fax: 54 3755 4217-63

Konsulat RP w Mar del Plata
Konsul Honorowy: Juan Estanislao Stachnik (polski, hiszpański, angielski)
Calle La Roja 2773, 7600 Mar del Plata
tel.: 54 223 491 52 94

Konsulat RP w Rosario
Konsul Honorowy: Bartłomiej Stanislaw Moszoro (hiszpański, polski, angielski)
Bv. Oirono 275, 2000 Rosario
tel.: 54 341 425 19 64
fax: 54 341 432 55 55

Konsulat Honorowy RP w Comodoro Rivadavia
Konsul Honorowy: Enrique Juan Koprowski (język hiszpański)
C. Ing. Huergo 1058, 9000 Comodoro Rivadavia
Prov. Chubut, Argentina
tel.: (00-54) 297 446 60 75
fax: (00-54) 297 455 73 37
e-mail: ekoprowski@uolsinectis.com.ar
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Argentyńskiej
ul. Brukselska 9
03-973 Warszawa
tel.: 617 60 28-29
fax.: 617 71 62
secons@ikp.atm.com.pl

Wydział Konsularny
secons.epolo@home.pl

Wydział Ekonomiczny
secom.epolo@home.pl

Wydział Kulturalny
cultura.epolo@home.pl